לחנות

יום שבת, 22 באוגוסט 2015

תרגיל לדוגמה מתוך קורס האינטרנט ״30 ימים של יצירה״

ב-4/1 יפתח מחזור נוסף של קורס האינטרנט המיוחד שלי - ״10 ימים של יצירה״. זהו קורס יומיומי, הנמשך שבועיים (בימי חול בלבד), שמטרתו להגביר את היצירתיות בחיי היום, לאתגר את המשתתפות בתרגילים מרתקים, להוריד את מחסומי היצירתיות ולהנות מזמן איכות יצירתי עם עצמן, בנוחות של הבית, עם קבוצתה נהדרת תומכת וים של השראה. אפשר לקרוא עוד אודות הקורס כאן.  וכעת - לתרגיל המעגל, הפותח את הקורס ״10 ימים של יצירה״:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
נדמה לי שאפשר להקדיש לפחות בלוג שלם או ספר עב כרס לנושא המעגל - צורה בסיסית, ראשונית, מושלמת וסמלית שסביבה סובבים כל כך הרבה נושאים, משמעויות, השראות, מטבעות לשון, טקסים, מעשים ויצירות. צורת המעגל היא אולי הסמל הנפוץ ביותר ברוב התרבויות העתיקות. צורתו המושלמת, הסימטרית בכל 360 מעלותיו, העובדה שאין לו סוף או התחלה - כל אלה הופכים אותו לסמל של שלמות, נצחיות, מחזוריות ורוחניות.

 התמונה מכאן ושווה לבקר באתר של הצלם הנפלא הזה!


טבעת הנישואים המסמלת את הזוגיות היא עיגול מושלם, הביצית המופרית עגולה, הרחם עגול, שדיים מיניקם תינוק רעב הם עגולים, וכך גם ביצים עגולות בקן ציפורים עגול.






מעגל כצורת התכנסות של אנשים מאפשר מפגש שיוויוני, ובשונה ממפגש של מרצה, מנהיג או שחקן מול כיתה או קהל, התכנסויות בתרבויות שבטיות הן מעגליות לרוב - במדורה, בריקודי פולקלור וכדומה.
כמה יופי יש בריקוד המעגלי ביצירתו של מאטיס - "הריקוד 2", נראה שהם לא יפסיקו לרקוד.



צורות וסמלים נוספים נגזרים מצורת המעגל, המכיל אותם בתוכו - מגן דוד, כוכב, פרח - כל אלה, אם נחבר את קודקודיהם - תתקבל צורת מעגל.בציורי ילדים, העיניים יהיו בתחילה נקודות ומעגלים, עד שיתווספו אליהן פרטי הריסים, האישונים, העפעפיים והגבות.
כמו העיניים, גם הפה שלנו הופך לעגול כשאנו שורקים, שואפים אויר מלוא הריאות או צורחים - ממש כמו בציורו המפורסם של אדווארד מונק.




והצעקה הזו של מונק, שאינה מבשרת טובות, האם היא רומזת לנו שמעגל יכול גם להביע אכזבה, קושי, צער, אתגר? משתמשים הרי בביטויים כמו "מעגל קסמים" או "הולך במעגלים", כשרוצים לבטא קושי שחוזר על עצמו ולא מצליחים למצוא את הדרך החוצה ממנו...
מנדלה היא אפשרות מענינת והזדמנות נפלאה ליצירה והתבוננות עצמית (עוד נפגוש בה שוב בהרחבה בהמשך החודש). פרוש המילה מנדלה בסנסקריט הוא מעגל או מרכז, והיא מאפשרת התבוננות פנימה ע"י יצירת ציורים מעגליים. גם קרל יונג עשה בהן שימוש במחקריו מתוך תפיסה שהמנדלה היא חלק מקבוצת סמלים וארכיטיפים מהקולקטיבים שנמצאים בבסיס הנפש האנושית.

איור: Loraine Tolmie
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ועכשיו - לתרגיל: יצירה בהשראת המעגל.
מעגל הוא רעיון, השראה, נקודת מוצא, שביל שמתפצל ל-360 דרכים, ב-360 מעלות. הרגישו מה תופס אתכן, ולכו בעקבותיו אל השביל שהוא מוביל אליו, כך אי אפשר לטעות! הרגישו מה המעגל מסמל לכן, מזכיר לכן, למה הוא דומה, לאן בבית הוא שולח אתכן, או להיכן במגירות הזכרון הפרטי שלכן, ופשוט המשיכו משם. אני מצרפת כמובן עוד רעיונות, כדי לגרות עוד יותר את הדימיון, ומזכירה - אין נכון ולא נכון, איו טוב ולא טוב ביצירה, וגם התוצאה היא לא הדבר הכי חשוב (למרות שכיף כשיוצא משהו יפה). התהליך צריך לרגש, לאתגר, להרקיד משהו בלב. אם זה קורה - אתן במקום הנכון, ויש שכר בעמלכן.
ואני יודעת - המעגל כך כך מושלם - ההתחלה והסוף שלו נפגשים באופן מדויק כזה שאי אפשר בכלל להבחין בהם, ואם נצייר, נגזור, נרקום אותו ביד - אולי היד תרעד? אולי קצוות המעגל לא ייפגשו באותו הדיוק ויראו את נקודת החיבור ? ואולי זו דווקא יכולה לשמש כנקודת המוצא של התרגיל היום? הפחד מאי הדיוק, מאי השלמות, מהאנושיות. אולי נקח את האנושיות הזו ונשים אותה במרכז? אותנו! אפשר להחליט להתרכז באומץ לנסות, בהחלטיות, בעוצמה של היד שלנו, ולא בחוסר הדיוק שלה, או בפחד מטעות.

מעגל, ועוד מעגל, ושרבוט תמים הופך לציור רב עוצמה.



מכאן

ובטח שלא חייבים לצייר, אפשר לתפור את העיגולים הלא מושלמים בדיוקם אך כן מושלמים ע-ב-ו-ר-נ-ו ברגע זה - לגזור אותם, לרקום אותם, להטביע אותם בחומר. ממש כמו בדוגמה הזו, למשל:



ומה אם נתחיל בעיגול, ונראה לאן הוא מוביל אותנו? אולי פתאום יצמח על הדף שדה פורח ועז צבעים? בואו ניתן ליצירה להוביל, לפעמים לא חייבים לתכנן, אפשר ללכת לאיבוד במרחבי היצירה ולגלות שהיא מגלה לנו בעצמה את הדרך.

ואם תסרקו את החדר, פינת העבודה, הבית, הרחוב, אולי מעגל אחד מיוחד יתפוס את תשומת לבכם, ועל גביו תבנו את היצירה שלכם? כמו תמונת הגלגל הענק שהיוותה בסיס לקולאג' משגע?



אפשר לגזור עיגולים, עם פאנץ', או ביד (אפשר לשרטט עיגולים מושלמים עם מחוגה, ואם אין - אז צלחת, או כל כלי מעוגל). איזה רעיון משגע - קונפטי ענק ושמח לקיר.




זה בטח לא פרוייקט של יום אחד - שטיח ארוג בנול עגול מתוצרת בית, אבל אני חוזרת ומדגישה, ואמשיך להדגיש לאורך כל הפרויקט שלנו: מדובר על 30 ימים של יצירה, לאו דווקא על 30 יצירות, אם יש פרויקט שמושך אתכן, הקדישו לו כמה ימים, על חשבון פרויקטים אחרים. זה טוב ומומלץ!

חוטי מתכת כחומר גלם יצירתי, מאפשרים ליצור בדו מימד או בתלת מימד...



מסגרות הרקמה הן תמיד טריגר רציני ליצירה, הקדשתי לזה אפילו פוסט שלם בבלוג. אז אם יש לכן במקרה חישוק כזה עכשיו בבית, אתן יכולות להיות מאוד יצירתיות לגביו...
התמונה מכאן


גם פאנץ' עיגול הוא כיף גדול, שגם לו הקדשתי פוסט מיוחד בבלוג, ואפשר לעשות עם העיגולים הללו המון דברים טובים. את ההדרכה לתמונות היפות תמצאו כאן.



המטבח שלנו מלא מצרכי מזון ומאכלים עגולים, החל מפירות, ירקות וביצים - וכלה במנות מוכנות ועגלגלות - עוגה, לחמניה, המבורגר, וכד'...



אפשר גם להתחיל במטבח, לקבל השראה, ולאת עם זה החוצה, אל שולחן היצירה, כמו בדוגמה הפשוטה והמדליקה הזו. ומה עושים עם החותמת? זה כבר פתוח לפרשונויות אישיות - אפשר לעצב דוגמאות על נייר, טקסטיל, קנבס ועוד...




מעגלים יכולים להיות מלאים או ריקים, שקופים ואטומים, חצויים, מנוקדים, עטופים או עוטפים. איך ייראו המעגלים שלכם?

התמונה מכאן,
מאחלת לכן הצלחה במסע היצירתי בחיפוש אחר המעגל שלכן. אני נרגשת מלחשוב על שפע היצירות שנכין ונחלוק בקבוצה, ומצפה למגוון גדול ומרתק!
-----------------------------------------------------------------------------------------------
עד כאן התרגיל לדוגמה מתוך קורס ״10 ימים של יצירה״. מקווה שנהנתן ממנו ושהוא עורר בכן השראה ליצירה.  ב-4/1 ייפתח המחזור החדש של הקורס, שאני יודעת שהולך להיות נפלא, מרגש ומגוון, ועלותו בתקופת ההרשמה המוקדמת עד 28.12 - 103 ש״ח במקום 135.

ניתן לקרוא עוד אודות הקורס כאן.

להרשמה דרך אתר פייפאל המאובטח, המאפשר קבלת תשלום בקלות (אין צורך להיות בעלים של חשבון פייפאל כדי לשלם דרכו) - לחצו כאן. אם מסיבה כלשהיא, עד 24 שעות לאחר השיעור הראשון בקורס, תשנו את דעתכן - תוכלו לקבל החזר מלא, ללא כל צורך בהסבר נוסף.

ניתן גם לכתוב לי ולקבל מענה על כל שאלה הנוגעת לקורס: irisfgl@gmail.com











2 comments:

 1. וואו, זה ממלא אותי בהשראה ביום ראון בבוקר אחרי שחזרתי מהחופש.
  עשית חשק לשטיחון העגול.
  תודה רבה,
  ספי

  השבמחק
 2. מקסים! מתה על עיגולים - נתת לי השראה

  השבמחק

אני מאוד מעריכה ואוהבת תגובות של קוראים. תודה לכם על ההשתתפות, האכפתיות, והמילים הטובות :)