יום שישי, 2 בפברואר 2018

ציור בקו אחד

רציתי לכתוב פוסט על ציור בקו אחד ואיך לנסח את זה? הוא דווקא לא הלך לי בקו אחד - הכתיבה שלו הייתה מקוטעת, ודרשה מחקר עמוק יותר והפסקות רבות, ולקח זמן לאסוף את כל החומרים ולערוך אותם באופן שרציתי. אבל לא ויתרתי :)


ציור - Lilo


ידעתי שיש פה נושא מעולה, שיעניין וישמח את קוראי הבלוג, כזה שיש לי ענין רב בו בעצמי מזה שנים, והעובדה שעכשיו ציור בקו אחד הוא גם כל כך חם וטרנדי - כל אלה מהוות סיבות ממש טובות לסיים לכתוב אותו ולפרסם עבורכם בבלוג. אז הנה הוא מוכן:

ציור בקו אחד הוא ציור רציף ומהיר, בו לא מרימים את כלי הציור מהדף עד שמסיימים. הרמת - סיימת!
ציור שכזה הוא מצד אחד חתרני ואדג׳י  - הרי הוא מעוות את יצוג האובייקט שהוא מצייר, ואף פעם כמעט אינו יוצא חמוד או ריאליסטי לגמרי, ומצד שני זוהי פעולה נאיבית ובמידת מה אפילו ילדותית - שיש בה עקשנות, רוח משחק ואתגר -  למשוך את הקו עוד ועוד, לשבור את החוקים, וליצור משהו שהוא ספק ציור ספק קשקוש.אפשר לראות היום ציורים בקו אחד בכל מקום! הטרנד הזה מעטר פריטים לבית, פוסטרים, חולצות ותכשיטים וגם בקמפיינים פרסומיים  - אך מובן מאליו שציורים בקו אחד לא התחילו היום, אני מנחשת שהם עתיקים כמעט כמו אמנות הציור עצמה.

במסעדה האופנתית הזו באוסטרליה, למשל, תלוייה מסה של פוסטרים של האמנית הדנית המצליחה ואולי המזוהה ביותר כיום עם אמנות בסגנון הזה -  קריסטיאן ספנגסברג.הציורים של קריסטיאן מרשימים, מינימליסטיים וגדולים, וכיף לעקוב אחרי עמוד האינסטגרם המסוגנן להפליא שלה:קריסטיאן עורכת שיתופי פעולה שונים ומענינים - באחד מהם תתקלו בהמשך הפוסט. ואפשר לקרוא עליה עוד כאן.את האמנית Lilo אני אוהבת במיוחד. היא מכנה את עבודתה סיפורים על נייר. האמנית הדנית שחיה בלוס אנג׳לס נהגה לשרבט לעצמה איורי קו אחד כדרך להרגע אחרי ימי עבודה ארוכים ומלחיצים כמפיקה, ושיחה מפתיעה מאספן אמנות שראה את ציוריה באינסטגרם השפיעה על מהלך עבודתה ויצירתה, והיא החליטה להוציא את הציורים לאור.

קוויה העגולים והזורמים הנעים בין לחיצה עזה על הנייר לרפרוף קליל מביעים אנושיות, חום ואינטימיות. הסגנון היחודי שלה מערבב בין עכשוי לישן (באופן החיובי ביותר של המילה) וההתמקדות שלה בפרטים קטנים כגון ריסים או אצבעות נותנת טאץ׳ מיוחד לציורים.
הנה קישור לעמוד האינסטגרם שלה, לא לפספס! גם הציור הפותח את הפוסט הוא שלה. יפהפה, נכון?


 Niels Kiené הידוע גם בכנויו Salventius הוא אמן הולנדי המתמחה בפורטרטים בקו אחד.
הוא מספר שאינו קורא לעצמו אמן או מאייר - אלא מתיחחס לעצמו כאל בן אדם שנהנה לעשות את מה שהוא אוהב - ונכון לעכשיו הוא אוהב לצייר, ליצור ציורים באור, מודלים תלת מימדיים וקעקועים - כולם בקו אחד כמובן.  קראו עליו באתר שלו ואל תשכחו לבקר גם בעמוד האינסטגרם. והנה דוגמא לעבודת אור בסגנון הזה:


אז כדי להוכיח שציור בקו אחד איננו דבר חדש, בואו נחזור לרגע לאמצע המאה העשרים ונהנה מכמה ציורים בקו אחד של פיקאסו, אולי הצייר הטוב והמפורסם ביותר במאה הקודמת. כמה קל זה נראה כשהוא עושה את זה?
ואפרופו קל - יש סיפור נחמד, שאולי הוא בכלל אגדה אורבנית (אבל למי אכפת כשהסיפור יפה?)
יום אחד פיקאסו יושב בפארק. ניגשת אליו אישה ומבקשת שיצייר אותה. פיקאסו מצייר בכמה דקות או אולי פחות רישום זריז  (וייתכן שאפילו בקו אחד? מעניין...) מגיש לאישה, ונוקב בסכום של 5000 דולר. היא שואלת בתרעומת כיצד ייתכן שהמחיר כל כך גבוה, והרי זה לקח לו רק כמה דקות, ועל כך הוא עונה -  לא גברת, זה לקח לי כל חיי.

הסיפור יכול להיות בדיוני או אמיתי אבל המסר נכון ורלבנטי גם לפוסט שלנו - ציור בקו אחד יכול לעשות כל אחד, וכדאי לכולם, בכל גיל, להתנסות בזה - זה כיף גדול ומאתגר! אבל ציור מוצלח - כזה שיש בו זרימה, בטחון בקו, מינימליזם נכון והרמוניה דורש יד מאומנת מאוד, ונדמה שבכך בדיוק טמון הכוח והקסם של סגנון ציור זה - ילדותיות, פשטות ונאיביות שמאחוריהם כשרון, בטחון וידע. 

פרצופים הם אחד מנושאי הציור האהובים  על אמני הסגנון הזה, ואין גבול למגוון ההבעות ותווי הפנים השונים שאפשר ליצור כשהאינטואיטיביות, מהירות הציור וריבוי הקווים המתעקלים ספק מקשים ע הציור, אך ללא ספק תורמים לאופי ולהבעות.

התמונה מכאן

ציור בקו אחד יכול לנוע על הציר הרחב שבין מופשט לריאליסטי - הנה שתי דוגמאות נוספות לדיוקנאות - הראשון על גבול ההפשטה וההכללה והשני מציאותי למדי:


ציור של Christiane Spangsberg 


שני ציורי הפנים הריאליסטיים הם של בוריס שומיץ, אמן גרמני. בפורטפוליו שלו למצאו עוד מגוון יפהפה של איורים בסגנון זה.

ציורי קו אחד יכולים להשאר ברמת ציור בקו, או שניתן גם לצבוע אותם, וליצור כך משטחים של צבע. צביעה בשחור בלבד מחמיאה להם במיוחד, ונותנת עוד מימד רטרואי ופיוטי לציורים הללו. 


עוד דוגמה, גם היא של קריסטיאן ספנגסברג - ציורי קו אחד מושחרים של האמנית קריסטיאן ספנגסברג, עליה כתבתי בתחילת הפוסט, מתוך תערוכה שלה בגלריה בניו יורק.  אך גם צביעה בצבע מלא נראית נהדר, ולוקחת את זה למקום אחר לגמרי, לשנות החמישים למשל במקרה הזה (עם שימוש בגווני הפסטל, שלפי מגזין העיצוב העדכני ביתר המונח על שולחני, הם אחד הטרנדים הבולטים לשנת 2018)


ציורים בקו אחד מתנוססים עכשיו לא רק על גבי תמונות ופוסטרים. חברות רבות הבינו את הפוטנציאל האמנותי אך גם המסחרי הגלום בהם, ומשתפות פעולה עם אמנים מובילים בתחום, קריסטיאן לדוגמא משתפת פעולה עם חברת האופנה J. V. reid.

והנה עוד דוגמה יפהפיה שנתקלתי בה באינסטגרם בעת העבודה על הפוסט  - מתוך הפקת אופנה של Sicky magazine. עבודת בלשות הניבה את הממצאים הבאים: החולצה המהממת עוצבה ע״י המותג Subito.


כעת אופנתי מאוד להשתמש בציורי קו אחד לעיטור קירות הבית, וניתן למצוא הרבה מקורות לרכישת הדפסים או אפילו ציורים מקוריים. קודם כל אצל האמנים עצמם, וסמכו גם על אתרי הקניות המובילים - למשל על אורבן אאוטפיטרס שיודעים לתפוס כל טרנד עוד לפני שהוא יודע שהוא כזה:Benjamin Ewing הוא אמן מאורגון היוצר אמנות, עבודות מסחריות עבור חברות גדולות וגם עוסק בצילום.
הוא לוקח את ציורי הקו האחד לכיוון אבסטרקטי, ואם תביטו בדוגמאות שלפנינו תראו תהליך של הפשטה - התמונה הראשונה עוד מזכירה צורת גוף אנושית אך השלישית כבר מופשטת לחלוטין.

בעודי עובדת על הפוסט הזה נתקלתי בפיד הפייסבוק שלי ברישומי קו אחד מקסימים ומיוחדים של האמן והמאייר דייב יעקב, אז כמובן ששילבתי גם אותם פה. הם מפורטים יותר בסגנונם מיתר הציורים בפוסט, מה שמקנה לדמויות נופך יותר אמיתי, ויותר אופי. גם אתם אוהבים?
העבודה על הפוסט הזה גרמה לי לדפדף בתמונות בטלפון שלי ולבדוק אילו ציורים בקו אחד אני ציירתי. מצאתי כמה וכמה שרבוטים ונסיונות שעשיתי השנה. הנה אחד שניים שחיבבתי במיוחד. 
והנה עוד אחד שציירתי ממש אתמול, כי העבודה על הפוסט הזה ממש עשתה לי חשק לצייר :)

ולסיום, קו אחד ארוך (וחמוד!) שמתרחש גם על ציר הזמן - קבלו במחיאות כפיים נוסטלגיות את מר קו.
שיהיה סוף שבוע מקסים וחמים!
איריס.

SaveSave
SaveSaveSaveSaveSaveSave


 - מוצרים שכיף לצייר איתם מהחנות שלי Colourful way
SaveSave

32 תגובות:

 1. איזה יופי, פשוט פוסט מקסים!!

  השבמחק
  תשובות
  1. Colourful Way: ציור בקו אחד >>>>> Download Now

   >>>>> Download Full

   Colourful Way: ציור בקו אחד >>>>> Download LINK

   >>>>> Download Now

   Colourful Way: ציור בקו אחד >>>>> Download Full

   >>>>> Download LINK w1

   מחק
 2. פוסט מקסים שגורם לקרוא עד הסוף כדי לראות עוד דוגמאות ומה יש להגיד עליהן.
  הסגנון עם הצבעים מקסים בעיני והסיום עם מר קו פשוט נהדר.

  השבמחק
 3. איזה יופי של פוסט! יש גם אמן ישראלי שמצייר בחוט תייל ויש לו עבודות נפלאות. חפשי #onewire שיר סניור.

  השבמחק
  תשובות
  1. הי ריבי. תודה רבה:) אני בהחלט הולכת לחפש את האמן שהמלצת עליו ולהתרשם מהעבודות שלו

   מחק
 4. איזה פוסט מעלף! ציור בקו אחד הוא לדעתי אחת המיומנויות הקשות! זה נראה פשוט לכאורה, אבל זה מצריך ממש יכולת ניבוי של כמה "צעדים" קדימה כדי שהקו יהיה רציף וללא קיטועים. תודה על פוסט משגע!

  השבמחק
  תשובות
  1. הי סיון, זה בהחלט דורש ניבוי קטן ובטחון - קצת כמו כשהולכים שיווי משקל - אם מאבדים את הבטחון אז נופלים, אז גם פה - אם מתחילים לחשוש מהקו הבא הכל מתבלבל :) תודה על התגובה המקסימה ושמחה שאהבת

   מחק
 5. היי איריס, פוסט מקסים. מאוד התחברתי אוהבת את הפשטות שברישום בקו אחד וכמי שמציירת יודעת כמה קשה להשיג פשטות. כמה ידע ויכולת תכנון והתבוננות טמונות בקו. בביתי תלויים שני רישומי קו אחד של פיקאסו אחד מהם מופיע אצלך בפוסט: הכלב.
  מצרפת לך סרטון שאהוב עליי מאוד בו רואים את פיקאסו מצייר, כמעט בקו אחד.
  https://youtu.be/X59U4mUqWtw

  השבמחק
  תשובות
  1. הי שולמית. תודה רבה! הסרט מהמם, תודה רבה לך על ההשראה

   מחק
 6. תודה על הפוסט, עושה חשק לנסות :)

  השבמחק
 7. היי איריס קוראת ונהנית מאוד מהפוסטים, אחד המעלפים, המון השראה הולכת לבנות שיעור בקו לתלמידים שלי תודה
  המון יצירות קו אחד בחוט ברזל מציפות את עולם עיצוב הבית

  השבמחק
  תשובות
  1. הי יפה. שמחה שאהבת ואיזה כיף שאת הולכת להעביר שיעור בהשראת הפוסט. את צודקת שיש דמיון רב בין עבודות בחוט ברזל לציורים בקו אחד והתלבטתי אם לכלול עבודות כאלה בפוסט באמת :)

   מחק
 8. פוסט מקסים. כל הכבוד לך על ההשקעה באיסוף החומרים המגוונים. זה נפלא! מעריכה מאוד.

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה רבה ציפי! אני שמחה שנהנית ומעריכה בחזרה את הפרגון

   מחק
 9. מקסים, תודה!
  שומרת לי כמה מהעיצובים לפינטרסט, אפשר לעשות איתם דברים מעניינים :)

  השבמחק
 10. היי, תודה על הפוסט המעניין.
  ממליצה לך להסתכל באינסטגרם של המקעקע המדהים הזה שעושה עבודות בקו אחד moganji

  השבמחק
  תשובות
  1. הי מיכל, תודה לך על ההשראה - באמת מיוחד במינו ומוכשר מאוד

   מחק
 11. פוסט מעניין ומרענן. הטכניקה הזאת קלילה ואוורירית. היא מזכירה לי את תרגילי הציור הראשונים שמשחררים את היד ומתרגלים את הראייה.
  תמיד אהבתי את התוצאות המהירות האלה יותר מאשר את ציור הערום המסורתי הארוך שהיה מגיע אחר כך בשיעורי ציור.

  השבמחק
  תשובות
  1. מזדהה לגמרי. אני אמנם מאוד אוהבת ״לפצח״ ברישום את המודל שמולי (אדם או טבע דומם, לא משנה לי), אבל ציור בקו אחד, מהיר ושובב הוא משחרר ומוציא משהו אחר

   מחק
 12. מקסים!
  תפס אותי במיוחד המשפט " לא גברת, זה לקח לי כל חיי!"
  מדהים שעבודה אחת יכולה בעצם לפרוס שנים של עבודה פנימית וחיצונית של אמן!
  לגמרי עושה חשק לנסות גם להסתובב עם קו אחד :)

  השבמחק
  תשובות
  1. גם אני מאוד התרגשתי מהמשפט הזה, ואני לגמרי מבינה ומסכימה. תודה רבה :)

   מחק
 13. פוסט מקסים (:
  וגם קודמיו נהדרים ומעוררי השראה.
  נהנית מאוד לבקר פה מדי פעם.

  השבמחק
 14. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק
 15. היי. רציתי לשאול. אני מכינה תכשיטים ורציתי לצלם כמה דגמים על האיורים האלה. האם זה בסדר? ממי לבקש אישור? במידה ואני רוצה לפרסם גם בפייסבוק

  השבמחק
 16. Colourful Way: ציור בקו אחד >>>>> Download Now

  >>>>> Download Full

  Colourful Way: ציור בקו אחד >>>>> Download LINK

  >>>>> Download Now

  Colourful Way: ציור בקו אחד >>>>> Download Full

  >>>>> Download LINK

  השבמחק

אני מאוד מעריכה ואוהבת תגובות של קוראים. תודה לכם על ההשתתפות, האכפתיות, והמילים הטובות :)

סדנאות הפאנץ׳ נידל שלי

בחודשים האחרונים אני מעבירה סדנאות של פאנץ׳ נידל - אמנות הטקסטיל הצבעונית הנהדרת שאני כל כך אוהבת ליצור בה וללמד אותה.  מדובר על טכניקת רקמה...