יום שישי, 11 בספטמבר 2020

סדרת פוסטים חדשה על פריטי אופנה איקוניים - תיק שאנל 2.55

אני עובדת על  סדרת איורים חדשה שלי - שעוסקת בפריטי אופנה איקוניים. בחרתי כמה פריטים שהם טיימלס, ממש אבני דרך בתולדות האופנה, ומאחורי כל אחד מהם יש גם סיפור מרתק. לצד כל איור אני משתפת גם בסיפורו של הפריט. ונתחיל באחד מעניין במיוחד-

תיק 2.55 של שאנל.

התיק הראשון שעיצבה קוקו שאנל ב- 1929 היה תיק קלאץ׳, בדומה לכל תיק של בנות החברה הגבוהה בתקופה ההיא. אך מסתבר שלקוקו עצמה לא היה קל לאחוז את התיק בעוד בידה האחת כוס יין ובידה השניה מתאבנים, והיא אף התלוננה שנהגה לאבד כך את תיקיה.
אז בפברואר 1955 שינתה קוקו שאנל לנצח את עולם האופנה עם תיק 2.55 - שלו היו מחוברות לראשונה שתי רצועות לנשיאה על הכתף.
התיק הפרקטי היה להצלחה אדירה, ומרוב ביקוש באותה שנה נאלץ בית האופנה לסרב לחלק מההזמנות. לראשונה בהסטוריה, בנות המעמד הגבוה קבלו אישור שלא לאחוז את התיק בידן אלא לשאת אותו על כתפן.
ומדוע הלוגו המפורסם של שאנל שכולנו מכירים, זה המורכב משתי אותיות סי המשולבות זו בזו, אינו מופיע על גבי מנעול התיק? את הלוגו הזה הוסיף לתיקים קרל לגרפלד רק בשנות השמונים. תיק 2.55 המקורי של שאנל כלל מנעול הנקרא מדמואזל, כמחווה לרווקותה של קוקו שאנל.
פרטים רבים בתיק המקורי לקוחים מהביוגרפיה שלה, החל מהצורך הפרקטי שלה בתיק עם רצועה, דרך מנעול המדמואזל כאמור, אבל זה לא הכל - פנים התיק מרופד בעור בגוון בורגונדי, מקובל לייחס את הבחירה בגוון זה לזכרון של קוקו שאנל מימי ילדותה בבית יתומים במנזר - זה היה צבע המדים של היתומים.
הרצועות העשויות שרשרת חוליות עוררו מספר השערות - יש הטוענים כי עוצבו בהשראת תיקים צבאיים משנות העשרים, בעוד אחרים חושבים שעוצבו בהשראת חגורות המטפלות במנזר, אליהן נקשרו צרורות של מפתחות. כך או אחרת, כוונתה של קוקו שאנל היתה ליצור רצועות קלות לנשיאה ויפות כתכשיט.
תא החבוי בתיק מתאים לשמירת דברי ערך סנטימנטליים - מספרים ששאנל טמנה שם מכתבי אהבה שקבלה. ואילו הכיס האחורי החיצוני טומן בצורתו רמז לחיוכה של המונה ליזה - השראה ששאנל אהבה במיוחד.
העור ממנו עשוי התיק עובר עיבוד שמעניק לתיק מראה מעט ישן, ומקבל תיפורים מעוינים בהשראת בדי ציוד רכיבה, השראה נוספת מעולמה של קוקו שאנל - מה שמעניק לתיק צורה נוקשה ויציבה.
התיק נקרא כמובן על שם התאריך בו יצא לאור - פברואר 1955. בית שאנל בהובלת לגרפלד שהפך למעצב הבית ב-1983, הוציאו גם מהדורה מחודשת של תיק 2.55 ב-2005, בחגיגות היובל לתיק המקורי, ותיקים אלה נקראים 2.55 reissue. תיקי ההוצאה המחודשת המקורים מ- 2005 נדירים מאוד כיום.
תיק 2.55 מתברר גם כהשקעה מצוינת, וכך גם תיקי שאנל נוספים. ערכם של דגמים מסוימים של תיקי שאנל מיד שניה במצב מצוין עלה ב 70-140 אחוזים בחמש השנים האחרונות. היש השקעה נעימה מזו?

מזמינה אתכם לחנותהפרינטים החדשה שלי ואם תירשמו לניוזלטר שלה תוכלו להמשיך להשאר מעודכנים וגם תראו לי כך שאתם נהנים מהאיורים שלי 🙏

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

אני מאוד מעריכה ואוהבת תגובות של קוראים. תודה לכם על ההשתתפות, האכפתיות, והמילים הטובות :)

סדנאות הפאנץ׳ נידל שלי

בחודשים האחרונים אני מעבירה סדנאות של פאנץ׳ נידל - אמנות הטקסטיל הצבעונית הנהדרת שאני כל כך אוהבת ליצור בה וללמד אותה.  מדובר על טכניקת רקמה...